Monodramon's turn!
Double Beat Knuckle with Reinforce 1!Great Rush 1)
Monodramon's EP 260-80=180
Dracomon's HP 220-105=115
Kotemon's turn!
Common Sword!(4 left)
Dracomon's HP 115-0(Dash)=115
Keramon's turn!
Bug Blaster!
Keramon's EP 240-10=230
Kotemon's HP 320-25=295
Dracomon's turn!
Baby Breath!
Dracomon's EP 220-20=200
Monodramon's HP 260-25=235
Monodramon's turn!
Cracking Bite!
Monodramon's EP 180-20=160
Dracomon's HP 115-40=75
Kotemon's turn!
Common Sword!(3 left)
Dracomon's HP 75-40=35
Keramon's turn!
Bug Blaster!
Keramon's EP 230-10=220
Kotemon's HP 295-25=270
Dracomon's turn!
Baby Breath!
Dracomon's EP 200-20=180
Monodramon's HP 235-25=210
Monodramon's turn!
Beat Knuckle!
Monodramon's EP 160-40=120
Dracomon's HP 35-40=-5
Dracomon is Defeated!
Kotemon's turn!
Hothead!
Kotemon's EP 270-35=235
Keramon's HP HP 240-0(Dash)=240
Keramon's turn!
Bug Blaster!
Keramon's EP 220-10=210
Kotemon's HP 270-25=245
Monodramon's turn!
Beat Knuckle!
Monodramon's EP 120-40=80
Keramon's HP 240-40=200
Kotemon's turn!
Common Sword!(2 left)
Keramon's HP 200-40=160
Keramon's turn!
Bug Blaster!
Keramon's EP 210-10=200
Kotemon's HP 245-25=220
Monodramon's turn!
Beat Knuckle!
Monodramon's EP 80-40=40
Keramon's HP 160-40=120
Kotemon's turn!
Common Sword!(1 left)
Keramon's HP 120-40=80
Keramon's turn!
Bug Blaster!
Keramon's EP 200-10=190
Kotemon's HP 220-25=195
Monodramon's turn!
Beat Knuckle!
Monodramon's EP 40-40=0
Keramon's HP 80-40=40
Kotemon's turn!
Final Common Sword!(0 left)
Keramon's HP 40-40=0
Rewards
-> Digimon EXP: 30
-> Tamer EXP: 100
Hollow EXP (600/500)
Level Up!Slash EXP (150/40)
2 Levels Up!Dingo EXP (90/10)
2 Levels Up!Slash the Kotemon Lv 2-4(Balance)
Rank: Rookie
Attribute: Data
Type: Machine
HP:320+40=360
EP:270+40=310
Speed:150+20=170
Moves:
Hothead - 37+4=41 Damage - 35 EP
Common Sword - 35 Damage - (1E) x5
Talent:
Weapon User 1 -> Any attack done with a weapon is increased by +5 Damage
Dingo the Monodramon Lv1-3(Speed)
Rank: Rookie
Attribute: Vaccine
Type: Dragon
HP:260+30=290
EP:260+30=190
Speed:150+40=190
Moves:
Beat Knuckle - 40+4=44 Damage - 40 EP (1E)
Cracking Bite - 25+4=29 Damage - 20 EP (1E)
Talent:
Great Rush 1 -> At the first turn of the battle, the Digimon can attack twice with +5 Damage each attack. Three times if speed is 3x higher than foe's.